IT'S HERE · MORITZ X MEYBA 2.0

Beers

MORITZ 0,0 TORRADA

With Moritz 0.0 Tostada, we’ve shown that good taste and a zero-alcohol commitment can go hand in hand. Its dark amber colour is just the prelude to an intense experience: thanks to the roasted malts, this beer offers extra body and a magnificent flavour that wins you over from the very first sip.
 
It’s the ideal choice for those seeking the nuances of roasted flavours and a lingering texture, yet with the lightness of a sugar-free drink. A balanced and sophisticated offering that keeps the essence of our brewing expertise intact. Cheers to authentic flavour—no filters, no alcohol!
 
Details:
-Alcohol content: 0.0% vol.
-Characteristics: 0.0% alcohol and 0% sugar.
-Ingredients: Water, barley malt, rice, dietary fibre, hops and flavourings.
-Storage: Protect from direct sunlight and sources of foreign odours.
-Allergens: Contains barley malt.
-Serving instructions: Serve very cold and do not shake before opening.
Ingredients

Water, barley malt, dietary fiber, hops and aromas

Allergens

Contains barley malt

Maintenance and conservation conditions

Protect from direct sunlight. Keep away from sources of foreign odors.

How to use

Serve cold, do not shake before opening.

% Alcohol
0,0 % vol
Grouped product items
ImageProduct Name Qty
Moritz 0,0 Toasted Pack 12x33clMoritz 0,0 Toasted Pack 12x33cl
€15.36
|
3,88 €/L
Moritz 0,0 Torrada Pack 24x33clMoritz 0,0 Torrada Pack 24x33cl
€31.20
|
3,94 €/L
Moritz 0,0 Torrada Pack 24x33cl CansMoritz 0,0 Torrada Pack 24x33cl Cans
€20.16
|
2,55 €/L

Characteristics

Bottle Image

Elaboration

Elaboration

This beer and its toasted malts has the body and force of a toasted beer, but in a 100% healthy format and with a high fibre content.


A beer with a dark amber colour and a white, abundant head. With intense malty nose aromas of caramel, liquorice and coffee. The mouthfeel discloses a notable body accompanied by a light bitterness and notes of toasted grains. With a pleasant, persistent echo.
Male Image
Background Image

Bottle Image

Tasting Notes

Allergens: Contais barley malt

Ingredients:

Water, barley malt, rice, dietary fiber, hops and aromas

Taste / Tasting Note:

Type: Alcohol free.

Alcohol degree: 0.0% vol.

Bitterness: 20 IBUS.

Color: 20 EBC (dark amber).

Foam: White, abundant.

Effervescence: Light.

Aroma: Caramel, liquorice, coffee.

Body: Medium.

Aftertaste: Toasted cereal, persistent.

Serving temperature: 4 ºC.

Flavor: Notes of caramel and toasted cereals with a slight bitterness.

Cup: Flute.

Pairing:

Coca de recapte, calçots in tempura, tenderloin sandwich with Padrón peppers.

Background Image

Logo

We are more than 160 years.

And you, are you over 18?

You have to be over 18 years old to access the content of this page